براز بوش چیست ؟ آشنایی با کاربرد ، انواع ، جنس و خرید براز بوش

آشنایی با براز بوش

براز بوش چیست

براز بوش چیست ؟ براز بوش ها نوعی از قطعاتی هستند که در تجهیزات ساختمانی قابل استفاده می باشند، کاربرد اصلی آن اتصال دو قطعه به هم می باشد. این قطعه به صورت استوانه ای است که دارای رزوه از دو سر قطعه است.

براز بوش چیست

انواع براز بوش

براز بوش بصورت عمده بصورت استوانه ای که از داخل رزوه کاری شده است تولید میشوند ولی نوعی دیگری از براز بوش وجود دارد که اصطلاحا به آن روپیچ توپیچ گفته میشود که در اصل همان براز بوش ساده است با این تغییر که بجای رزوه کاری از داخل از بیرون نیز شیار دارد.

از این نوع براز بوش برای وصل کردن دو قطعه که قطعه اول داراری شیاری خارجی از داخل براز بوش و قطعه دوم که داراری شیار داخلی است از روی براز بوش به هم وصل میشوند استفاده میکنند.یک نوع دیگری از براز بوش وجود دارد که براز بوش تبدیل نام دارد که دارای دو سر با سایز های متفاوت است که جهت وصل کردن دو لوله با قطرهای مختلف بهم استفاده میشود.

جنس براز بوش چیست ؟

تولید براز بوش ها به دو نوع می باشد. براز بوش فلزی (برنجی، گالوانیزه) ، براز بوش پلاستیکی و پی وی سی  (PVC) می باشد. انواع مختلفی از براز بوش در بازار عرضه شده است که براز بوش فلزی به شکل دنده ای و در نوع سفید و سیاه تولید میشود.

از جمله براز بوش پرمصرف، لوله برق هست که از شمش برنج ساخته می شود، این قطعه گالوانیزه، با ترکیبی از برنج و چدن ساخته می شود. اندازه های این قطعه مختلف و در طول کوتاه، متوسط و بلند می باشد. استاندارد های تولید و عرضه براز بوش ها مطابق استانداردهای ISOو BS  می باشد.

آلیاژ براز بوش

حال که فهمیدیم براز بوش چیست شاید بهتر باشد به جنس آلیاژ مصرف شده در ساخت این قطعه بپردازیم و اینکه مزایای آلیاژ برنج چیست؟

دوام و مقاومت بالای فلز برنج و همچنین استحکام بالا در برابر فشار و فشردگی های ناشی از کارکرد های صنعتی و مقاومت خوب در مقابل گرما و درجه حرارت از اصلی ترین کاربرد های فلز برنج میباشد.

از دیگر مزیت های این فلز عدم جرقه زنی آن در مراحل ساخت و تولید براز بوش است. از این رو در محیط هایی که امکان انفجار لوله گاز وجود دارد یک انتخاب قابل اطمینان است. در اتصالات پنوماتیک، کوپلرها و اتصالات مشابه که در تولیدشان از فلز برنج مصرف شده نیز دارای مقاومت بالایی هستند و تاثیر بالایی در پایداری سیستم ایمنی دارند.

براز بوش چیست

مقایسه براز بوش فلزی با براز بوش پلاستیکی

براز بوش چیست

در مقایسه براز بوش های فلزی با براز بوش پلاستیکی گفتنی است که براز بوش پلاستیکی یا همان پی وی سی (pvc) پیشتازتر هستند و مزیت های قابل ذکری دارند که از جمله میتوان به عدم زنگ زدن و عمر طولانی آن ها اشاره کرد که براز بوش های فلزی بعد از مدتی زنگ میزند.اتصال بهتر براز بوش های پلاستیکی با جعبه تقسیم ، عدم خراشیدگی و سهولت اتصال این نوع از دیگر مزایای براز بوش های پلاستیکی است.

کاربرد براز بوش چیست ؟

اصلی ترین کاربرد این قطعه با لوله ها معمولا در ساخت و سازها و بناهایی است که در ساختار تاسیساتی آن، لوله کشی فولادی مورد نیاز  می باشد. مکانهایی مانند کارگاه ها و کارخانه هایی که احتمالا مرطوب و در معرض آلایندگی ها هستند. دیگر موارد استفاده، اتصال این قطعات به یکدیگر برای انشعاب بیشتر  لوله های گالوانیزه به جعبه های تقسیم یا به محل پریز و کلید می باشد.

از براز بوش ها در صنعت برق به عنوان قطعات بسیار پرکاربرد یاد می شوند.مزیت استفاده از براز بوش این است که با پوشش کابل ها باعث افزایش عمر آن ها و همچنین از آسیب زود هنگام کابل ها جلوگیری می کنند. کاربرد براز بوش در تاسیسات برقی علاوه بر محفاظت و نگهداری سیم ها،حفظ آن ها در مقابل پوسیدن و رطوبت است.

در نقطه اتصال لوله های گالوانیزه با جعبه های تقسیم ،براز بوش فلزی باید به نحوی استفاده شود که این قطعه ها کاملا به یکدیگر بچسبند تا از ورود نم و رطوبت یا آلودگی ممانعت شود تا کابل ها در معرض آسیب قرار نگیرند.این نکته قابل ذکر است که برابر بودن قطر ورودی در قوطی ها با جعبه تقسیم استفاده از براز بوش ها را ضروری میکند.

مکانیزم کار با براز بوش چیست ؟

قسمت داخلی براز بوش دارای رزوه است که این رزوه طبق شیارهای موجود رو لوله ها انجام میگیرد که هنگام اتصال براز بوش به لوله کاملا بهم فیت شوند. سپس جعبه های تقسیم و قوطی ها با لوله های گالوانیزه بهم  وصل میشوند و درنهایت این اتصالات،باعث محافظت سیم ها و کابل های موجود در داخل این قطعات از پوسیدگی یا خوردگی می شود.رزوه کاری از اصلی ترین مراحل ساخت این قطعه است که باعث آب بندی و وصل شدن قطعات بصورت کاملا دقیق میشود که از نفوذ هرگونه آلاینده ای جلوگیری میکند، همچنین در شرایطی که فضا مناسب نیست نیز  از براز بوش میتوان برای راحتی اتصالات استفاده کرد. علاوه بر این مورد براز بوش  مزیت های  دیگری در بسیاری از موتورها و اتصالات تجهیزات صنعتی دارد .

در خلاصه این موضوع که کاربرد اصلی براز بوش در چیست می توان گفت که ایمنی محیط ساختمان و کارگاه و همچنین تاسیسات برقی به عهده براز بوش میباشد.

شاید این سوال پیش بیاید که برای اتصال دو لوله بهم یا لوله به جعبه تقسیم چرا از جوشکاری استفاده نمیشود که راحت تر و محکم تر است؟

باید در جواب سوالاتان بگوییم که براز بوش ها کاربری راحتتری نسبت به جوشکاری دارند ولی دلیل اصلی عدم استفاده جوشکاری به جای براز بوش چیست گفتنی که براز بوشن ها باعث میشوند که در صورت خرابی یکی از لوله ها یا قطعه های متصل بهم بتوان آنرا به آسانی تعویض کرد.

امیدواریم مقاله معرفی براز بوش چیست  مقاله ای مفید و کاربردی بوده باشد برایتان.در صورت داشتن هرگونه سوال کامنت بگذارید تا کار شناسان سینی آزمون پاسخگوی شما باشند.

اخبار سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

در صورت داشتن هرگونه سوال در زمینه موجودی محصولات ، قیمت و خرید آنها می توانید از طریق چت واتساپ با کارشناسان سینی آزمون ارتباط برقرار کنید

× چگونه می‌توانیم به شما کمک کنیم؟