بوشن چیست ؟ آشنایی با انواع ، جنس و قیمت بوشن

بوشن چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

برای  این که بفهمیم بوشن چیست ، می بایست بیان کرد که قطعه ای میباشد که وظیفه اتصال لوله ها را در کار های لوله کشی بر عهده داراست.

این قطعه دارای نمایی معمولی  است ولی در صنعت های گوناگون، بسیار مورد استفاده میباشد.  در اهمیت بوشن باید دقت فراوانی به این نکته داشت که دو لوله را می شود به وسیله جوشکاری به هم وصل کرد.
ولی چنانچه یک لوله درگیر صدمه شود، تعویض و تعمیر آن لوله سخت میباشد، ولی با به کارگیری از بوشن می شود به راحتی لوله صدمه دیده  را جدا و تعمیر کرد.
در حقیقت بوشن ارتباط میان دو لوله میباشد و به طور استوانه ای تولید می گردد.  این قطعه هم قادر است دو لوله هم قطر را به هم وصل نماید و هم دو لوله ای که قطر آنان با هم گوناگون میباشد.

کاربرد بوشن چیست؟

این اتصالات در هر محیطی که لوله ‌ها و یا این که سیم کشی برای برق وجود داشته باشد، مورد استفاده قرار میگیرد.

همینطور در صنایع ساخت و ساز  ساختمان، بوشن و بقیه اتصالات ، اهمیتی زیادی دارد. اتصالات در لوله کشی های بنا و با کاربرد های گوناگونی مثل، عوض کردن جهت لوله، انشعاب گیری از لوله و… آیتم به کارگیری قرار میگیرند.

در صنعتی که امکان دارد که بین اتصالات و لوله کشی ها نشتی پیدا کند، بهتر میباشد بوشن را به کمک جوش در مکان نصب کرد. صنایعی مثل آب، گاز، بخار و… که هم خیلی اهمیت بالایی دارد و هم خطرناک می باشد، بایستی از اتصالات لوله کشی مطمئن شد و به همین جهت بکارگیری از جوش و جوشکاری در‌این مورد ها بسیار مهم می باشد.

همینطور در مورد هایی که قابلیت و امکان خوردگی و پوسیدگی برای اتصالات وجود دارا‌هستند.

مانند: صنعت های آب، هوا، گاز و… و یا این که در لوله کشی برای آب گرم و سرد، باید از اتصالاتی برای لوله ‌ها بکار گرفت که توسط گالوانیزه پوشش‌ دهی گردیده باشند.

این مدل بوشن ‌ها، بوشن گالوانیزه گفته میشود که استفاده ی آن در این صنعت ها، هزینه تعویض و تعمیرات در لوله‌کشی را پایین می آورد.

علاوه بر لوله‌کشی، از بوشن در تاسیسات برقی نیز استفاده می شود. کاربرد آن سبب می گردد، تا سیم‌ ها در مقابل خوردگی و رطوبت حفظ شوند.

این اتصالات هنگامی  به کارگیری میگردند که لوله ‌ها به مکان تقسیم و انشعابات در بنا می‌رسند. با وجود بوشن، لوله ‌ها کاملا به انشعاب ‌ها وصل می گردند و سبب می گردد، تا سیم ‌ها و کابل ‌ها درگیر آسیب و صدمه  نشوند.

بوشن چیست

انواع بوشن

بوشن ها از لحاظ جنس و مواد تشکیل دهنده آن، دو دسته می باشند. این دو دسته عبارت میباشند از؛ بوشن فلزی و بوشن PVC.

برای جواب این که بوشن چیست، شناخت با اشکال آن ضروری میباشد. بوشن های فلزی نیز اشکال مختلفی دارا‌هستند که عبارت می‌باشند از؛ 

بوشن ساده

بوشن ساده

این دسته بوشن به خواسته اتصال دو لوله ‌ای بکارگیری میگردند که از نظر اندازه و قطر مساوی می باشند.

لوله هایی که بوسیله این بوشن به هم وصل می گردند، در راستای یکدیگر قرار می گیرند و هم قطر می‌باشند.

این قطعه چدنی بوده و رزوه کاری روی آن سبب می گردد، تا لوله ‌ها کاملا به هم وصل شوند.

بوشن تبدیل

این دسته در مورد هایی استفاده می شوند که لوله ها دارنده قطر یکسانی نیستند. این بوشن به خواسته تغییر و تحول در اندازه خط لوله بکار میروند و می توانند فشار قدرتمند را تحمل کنند.

مدلی دیگر از بوشن ها هستند که هم در درون و هم در بیرون آن دنده وجود دارد. در حقیقت به طور روپیچ و توپیچ می‌باشند.

موردهای استفاده آن، در قطعاتی می باشد که یک قطعه در خارج از بوشن وصل می گردد و قطعه دیگر از بخش داخلی اتصال برقرار می نماید.

بوشن تبدیل

بوشن پرسی

بوشن پرسی

در تولید این مدل از رینگ های استیل به کارگیری میگردد که زمان نصب پرس گردیده و تماما آب بندی می‌گردد.  این بوشن برای لوله های پنج لایه مورد استفاده قرار میگیرد. برای لوله های هم قطر و غیر هم قطر میتوان از این مدل به کار گرفت.
به خواسته محکم کردن و بالا بردن مقاومت بوشن های فلزی، از روکش گالوانیزه برای آنها بکارگیری می‌نمایند. در‌این طریق، از فلز، روی، برای روکش آن به کارگیری می گردد.

این عمل سبب می گردد که حتی چنانچه روکش شکسته شد، فلز در گیر صدمه و زنگ زدگی نشود. برای اینکه بفهمیم بوشن چیست، بایستی با بوشن های PVC نیز شناخت پیدا کنیم.

این مدل از بوشن‌ها به طور یکسر دنده و دو سر کوپل تخت، تولید میگردند. از این قطعه برای اتصال لوله های PVC بکارگیری می نمایند.

از این مدل معمولا در تاسیسات برقی مورد استفاده قرار میگیرد. مدل یکسر دنده، بمنظور اتصال لوله برق به باکس تقسیم پلی کربنات و یا این که اتصال به تابلو برق بکارگیری می گردند.

خصوصیت بسیار مهم این مدل علاوه بر بکارگیری راحت و زنگ نزدن، ارزش بسیار مناسب آن نسبت به مدل فلزی و گالوانیزه میباشد.

بوشن دو سر کوپل تخت نیز برای تعمیرات لوله های شکسته که در فضای کوچک قرار دارند و ایجاد انشعابات بیش تر بکارگیری می گردند.

ویژگی های بوشن چیست ؟

از نظر ظاهری، بوشن ها در دو طرف خود و از درون، دارنده رزوه می باشند. رزوه کاری یا این که دنده دار کردن این قطعه، سبب آب ‌بندی و متصل دقیق لوله‌ ها به همدیگر می گردند. دقت نکردن  به رزوه کاری، سبب نفوذ سیال به بیرون گردیده و ایرادات و ضرر و زیان‌ های متعددی بوجود میاید.

این مدل اتصالات دارنده مقاومت بالا در مقابل شکستگی و شکاف خوردگی می باشند و می بایست بصورتی تولید شوند تا در برابر مواد شیمیایی، استحکام قابل قبولی داشته باشند. در صورت صدمه میتوانند به سادگی تعمیر یا این که تعویض شوند.

برای آشنایی با اتصالات لوله گالوانیزه برق به لینک درج شده مراجعه فرمایید.

جنس بوشن چیست ؟

این قطعه که در دو مدل فلزی(گالوانیزه و برنج) و پلاستیکی (پی. وی. سی) ساخت و عرضه شوند و به خاطر روش استفاده آن در صنایع، بسیار مورد استفاده میباشد.

امیدواریم مطلب معرفی بوشن چیست ، مطلبی  مفید و کاربردی بوده باشد برایتان.در صورت داشتن هرگونه سوال کامنت بگذارید تا کار شناسان سینی آزمون پاسخگوی شما باشند.

اخبار سایت

2 دیدگاه

  • سپاس از توضیحات کاملتان در زمینه بوشن ، فروشگاه شما انواع بوشنی را که در مطلب آورده است را به فروش می رساند؟ و شرایط فروش این قطعات در فروشگاه شما به چه صورت است؟

    • با سپاس از نظر شما دوست عزیز. شما می توانید از بخش فروشگاه سایت این مورد را چک کنید و یا با تماس با فروشگاه از شرایط فروش مطلع شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *