لوله گالوانیزه برق چیست : تعریف لوله گالوانیزه و کاربرد های آن

لوله گالوانیزه برق از تعریف تا کاربرد

لوله گالوانیزه برق چیست

 پیدایش لوله گالوانیزه برق :انسان از وقتی پا به جهان هستی گذاشت تا به امروز با انواع چالش های مختلف روبرو بوده است. برخی از این چالش ها بر اساس نیاز ذاتی او بودند، برخی دیگر در جهت مقابله با نیروی های طبیعی و دسته ای دیگر از این چالش ها آنهایی بودند که انسان خودش برای خودش آن ها را ایجاد کرده.

امروزه دسته سوم اساسی ترین نوع چالش های انسان را به خود اختصاص داده است. در اصل انسان وقتی دست به خلق و اختراع چیزی جدید زد، در عین حالی رفع برخی از نیازها ، خود به خود چالشی جدید به دنیا اضافه  می کرد.

به طور مثال کشف برق و اختراع انواع راه های استفاده از آن زندگی انسان را وارد مرحله جدیدی کرد.

اما نحوه استفاده از برق و رعایت نکات مهم و امنیتی و ایمنی آن تبدیل به چالشی شد که هنوز هم ادامه دارد. یکی از پاسخ های اساسی انسان به این چالش اختراع و استفاده از لوله گالوانیزه برق می باشد.

لوله گالوانیزه برق

دسته قرار گیری لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه‌برق در واقع در دسته وسایل حفاظتی و مراقبتی برقی قرار می گیرد که به واسطه استفاده از آن قسمتی از امنیت استفاده از برق تامین می شود.

اگر بخواهیم دقیق تر با لوله گالوانیزه‌برق آشنا شویم، این وسیله در بخش انتقال برق مصرفی از یک منبع به یک مصرف کننده در یک ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

از این رو به راحتی می توانیم حدس بزنیم که لوله گالوانیزه برق چیزی جز یک محافظ سیم های انتقال برق نمی باشد.

در این مقاله می خواهیم بیشتر با لوله گالوانیزه‌برق آشنا شویم.  انواع لوله گالوانیزه را با یک دیگر از نظر کاربرد مورد بررسی قرار دهیم. بنابراین در ادامه با ما همراه باشید، قرار است قدم به قدم با یک دیگر با لوله گالوانیزه‌برق آشنا شویم و کاربردهای آن را بشناسیم.

لوله گالوانیزه برق

جنس لوله گالوانیزه برق

نام لوله گالوانیزه تا حد زیادی نشان دهنده جنس این وسیله می باشد. در کلام بهتر عنوان ” لوله گالوانیزه‌برق ” بیشتر نشان دهنده جنس روی این لوله می باشد.

لوله گالوانیزه‌برق از جنس فولاد ساخته می شود. برای این که این فولاد در برابر فشار و رطوبت و زنگ زدگی ها مقاوم باشد باید لایه ای محافظ داشته باشد.

پایین ترین سطح محافظ از این لوله ها استفاده از پوشش رنگی می باشد. که اصطلاحا به این لوله ها، لوله سیاه گفته می شود.  مسلما استفاده از رنگ سیاه چندان نمی تواند پاسخ گوی خوبی باشد.  بعد از گذر مدت زمان کارایی خود را از دست می دهند. از طرفی این لوله ها همیشه در برابر خراش و ساییدگی ایمنی پایینی دارند.

از این رو برای استفاده بهتر از لوله های فلزی و فولادی آن ها را به سه لایه فلز محافظ مسلح می کنند که اصطلاحا به آن لوله گالوانیزه گفته می شود. انواع لوله گالوانیزه بر اساس نوع ساخت به دو نوع تقسیم می شود:

1-      لوله گالوانیزه‌برق گرم

2-      لوله گالوانیزه‌برق سرد

لوله گالوانیزه برق گرم

لوله گالوانیزه‌برق گرم به شکل فرو بردن لوله فولاد در حوضچه مذاب فلز روی ایجاد می شود.

مسلما این نوع لوله گالوانیزه برق استحکام بالاتری خواهند داشت و تقریبا هیچ چیز نمی تواند این لایه های محافظ را از لوله اصلی جدا کند.

لوله گالوانیزه‌برق سرد

لوله گالوانیزه برق

اما لوله گالوانیزه‌برق سرد به شکل معمولی و سطحی از لایه های محافظ بهره مند می شود. مسلما این روش از نظر هزینه بسیار به صرفه تر می باشد.

اما از نظر کیفیت پایین تر از لوله گالوانیزه برق گرم می باشد. البته در این که کدام یک از این لوله ها مورد استفاده قرار بگیرد بستگی به نوع کار و انتظار شما دارد.

البته بجز این دو مورد یک روش دیگر ساخت لوله گالوانیزه نیز وجود دارد و آن این که خود گالوانیزه را به شکل فابریک تبدیل به لوله می کنند.

این نوع از لوله گالوانیزه‌برق توانایی فشار کمتری دارد و تنها در استفاده های روکار و خارج از فشار می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

لوله گالوانیزه برق

کاربرد لوله گالوانیزه‌برق

احتمالا تاکنون حدس زده اید که لوله گالوانیزه‌برق بیشتر کاربرد صنعتی دارد و ما کمتر از آن در خانه ها استفاده می کنیم. این لوله های به واسطه تحمل فشار و مقاومت در برابر زنگ زدگی میتواند محافظ خوبی برای کابل های برق ما باشد. در اصل بسیاری از ساختمان ها همواره در برابر رطوبت قرار دارند. 

گاهی مجبوریم سیم های برق را از جاهایی عبور کنیم که احتمال فشار بر روی آن ها و سپس قطعی آن ها بسیار بالاست. این مسئله در جاهایی که از برق های چند فاز استفاده می کنند بسیار حساس تر و مهم تر می باشد.

برای آشنایی با سینی کابل نیز می توانید بر روی لینک زیر کلیلک کنید و نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نکات جانبی ای که لازم است بدانید

لوله گالوانیزه‌برق بر اساس کابل های عبوری از خود، در اندازه های مختلفی تولید می شود. حتی کارخانه های تولید کننده این لوله گالوانیزه می توانند بر اساس خواست مشتری و نیاز آن ها، لوله های با قطرهای سفارشی تولید کنند.

در انتقال برق دو نکته همواره برای ما حائز اهمیت می باشد. اول این که برق دچار قطعی نشود و دوم این که این انتقال به صورت ایمن انجام شود و هیچ اشتباه غیر ایمنی در این بین صورت نگیرد.

این دو مسئله در برخی از مشاغل و برخی از ساختمان ها از حساسیت بالایی برخوردار است. از این رو نمی توان ریسک کرد. از طرفی بجز مسئله فشار، در هر ساختمانی خطر رطوبت و زنگ زدگی و پوسیدگی کابل های برق وجود دارد.

اما چون این پوسیدگی فرایندی زمان بر می باشد اصولا کسی به آن توجه نمی کند.

استفاده از لوله گالوانیزه برق می تواند خیال کاربر و استفاده کننده از برق را از این موارد راحت کند.

بجز این در برخی از ساختمان ها به دلایل فعالیت های نظامی و یا غیر نظامی احتمال انفجار وجود دارد. انفجار معمولا باعث از بین رفتن سیستم انتقال برق می شود که این خود به خود جرقه زدن های برق و احتمال انفجار دوباره را بالا می برد.  برخی از انواع لوله گالوانیزه  به شکل غیر قابل نفوذ و مسلح در برابر انفجار ساخته می شوند.

 

امیدواریم مقاله معرفی لوله گالوانیزه‌برق مقاله ای مفید و کاربردی بوده باشد برایتان.در صورت داشتن هرگونه سوال کامنت بگذارید تا کار شناسان سینی آزمون پاسخگوی شما باشند.

اخبار سایت

4 دیدگاه

 • با تشکر از توضیحات جامع و کاملتون.
  فروشگاه شما در لوله گالوانیزه ها را در تمام ابعاد به فروش می رساند؟

  • مرسی از دیدگاه شما دوست عزیز شما با شماره های درج شده تماس بگیرید تا شما را بهتر راهنمایی کنند
   02133992103 \ 02133981260

 • مرسی از توضیحات کامل و جامعتان

  • با تشکر از نظر شما دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *