لوله فلکسیبل

لوله فلکسیبل (Hose)، لوله‌ای خرطومی شکل فلزی و قابل انعطاف است که به استفاده از پوشش دهی و محافظت از برق و کابل‌های شبکه بکار می‌رود. هدف استفاده از این لوله‌ها برای حفاظت از کابل‌ها در محیط‌های بیرونی، صنعتی و انواع رشته‌های استفاده شده در تأسیسات برقی که در معرض گرد و غبار و رطوبت هستند. مقطع لوله فلکسی گرد است و یکی از تجهیزات مورد نیاز برای نصب دوربین مداربسته محسوب می‌شود.

لوله فلکسی یا لوله فلکسیبل لوله فلزی است که برای نگهداری و پوشاندن کابل‌ها استفاده می‌شود؛‌ به این لوله لوله خرطومی نیز می‌گویند. لوله فلکسیبل دارای سه لایه است که لایه درونی و بیرونی آن از آلومینیوم لمینت است و لایه وسطی آن از پلی اتیلن است. این لوله به خاطر انعطاف‌پذیری و حمل و نقل راحت و نصب ساده شدیداً مورد توجه و استفاده قرار گرفته است. در لاله زار می‌توان انواع این لوله‌ها را با بهترین کیفیت تهیه کرد. تعریف ساده لوله فلکسیبل این است که به عنوان یک پوشش و نگهدارنده سیم‌ها و کابل‌ها آن را می‌شناسند، اما در صورت کلی باید گفت که لوله فلکسیبل یک کانال فلزی با سطح مقطع گرد است و لوله‌های بلند که سبک و منعطف است. نام دیگر این لوله‌ها لوله خرطومی برق نیز است.

لوله فلکسی بل

پرفروش‌ترین محصولات فروشگاه سینی آزمون

سینی کابل

نردبان کابل

سبد کابل

ریل سینی

انواع لوله فلکسیبل

انواع لوله فلکسیبل به‌طور مفصل در موارد زیر بیان شده است:

لوله فلکسی بل پی وی سی

لوله فلکسیبل pvc لوله‌ای سبک وزن، تراکم پذیر، مقاوم در برابر روغن، بنزین، رطوبت و برخی از اسید‌ها، سایش، نور آفتاب، مواد شیمیای با حداقل شعاع خم و بدون پیخ خوردگی، قابلیت تقویت ضخامت پی وی سی بدنه و ارتقای قطر فنر فولادی برای کاربرد‌های سنگین و سبک، دارای سطحی صاف و قابل انعطاف است که به عنوان رابط برای انتقال هوا، ذرات و پودر قابل استفاده در کارخانه‌های سرامیک، چوب، ساختمان ها، آزمایشگاه‌ها و استفاده در سیستم‌های دمنده و مکنده در تهویه مطلوب کارخانه‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای موارد استفاده و کاربرد انواع لوله فلکسیبل پی وی سی می‌توان به موارد بهداشتی و درمانی اشاره کرد. موادی که در ساخت این نوع از لوله‌های فلکسیبل به کار رفته است، پی وی سی و فولاد است. وجود این ماده‌ها سبب افزایش میزان قدرت و استحکام این نوع از لوله‌ها شده است. انعطاف‌پذیر بودن، دارای مقاومت بسیار بالا در برابر انواع مواد شیمیایی مانند بنزین و یا روغن، سبک بودن، داشتن تراکم‌پذیری بالا، مقاوم در برابر گرما، سرما و نور آفتاب از ویژگی‌های چشمگیر این نوع لوله‌های فلکسیبل است. در مکان‌هایی مانند کارخانه ها، صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی، معدن‌های گوناگون، آزمایشگاه‌های مختلف صنعتی، انواع کارخانه‌های سنگ و سرامیک و کارخانه‌های صنعتی و نفتی از این نوع لوله فلکسیبل به میزان قابل توجهی استفاده می‌شود.

لوله فلکسی بل پلاستیکی

لوله فلکسیبل پلاستیکی نوع دیگری از انواع لوله‌های خرطومی است. عمده کاربرد این نوع لوله‌ها برای مواردی است که لوله باید نارسانای جریان برق و الکتریکی باشد. از آنجایی که پلاستیک یک ماده نارسانا است و وجود آن در سیستم و مدارهای برقی خللی ایجاد نمیکند؛ پس بر این اساس یک گزینه مناسب به عنوان روکش لوله‌ها است. در صنعت، مواد ساختمانی، کابل کشی ساختمان‌ها و از همه مهم‌تر ایجاد ارتباط میان اجزای تابلو‌های برق می‌توان از نوع از لوله‌ها فلکسیبل که جنس پلاستیک دارند؛ استفاده نمود؛‌ همچنین لوله فلکسیبل پلاستیکی مانند یک روکش محافظ برای سیم و کابل‌ها برق عمل می‌کند. می‌توان به راحتی از این نوع لوله‌ها در محیط‌های بیرون، سرما و گرما و همچنین در فصل‌های مختلف سال استفاده نمود. مزایای دیگری که این نوع از لوله‌های فلکسیبل دارند؛ آن است که بسیار سبک هستند و در موارد گوناگون و بسیاری می‌توان از آن استفاده کرد. طول عمر بالا، کیفیت بسیار خوب و قیمت مناسب ویژگی و مزایای دیگری هستند که می‌توان برای این لوله نام برد.

لوله فلکسیبل روکش دار

لوله فلکسی بل ضد انفجار

کابل کشی و لوله کشی در محیط‌های پرخطر و انفجاری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ به همین دلیل باید برای لوله کشی در این مکان و فضا‌ها از لوله‌هایی مانند، لوله فلکسیبل ضد انفجار استفاده کرد. در واقع این نوع از لوله‌ها به نحوی ساخته شده‌اند و موادی در آن‌ها به کار رفته است که خطر انفجار بخصوص در کابل‌های برق را بسیار کاهش می‌دهند و از عمل انفجار جلوگیری می‌کنند. این نوع از لوله‌های ضد انفجار با انواع لوله فلکسیبل متفاوت‌تر هستند. میزان مقاومت و عایق بودن باید در این لوله‌ها بسیار رعایت شود. این لوله‌ها نسبت به سایر لوله‌های فلکسیبل صنعتی دارای وزن بیشتری هستند. معمولاً روکش‌هایی که در این نوع از لوله‌ها استفاده می‌شود؛ ویژه است و مانع از انفجار می‌شود.
لوله فلکسیبل ضد انفجار همانند یک مهار کننده عمل می‌کند؛ یعنی اگر در یک سیستم برقی و کابل کشی شده انفجاری رخ دهد؛ این لوله‌ها مانع از انتشار و انتقال این انفجار به محیط خارج می‌شوند.

لوله فلکسیبل روکش دار یا عایق دار 

این نوع لوله بیشتر در محیط‌های بیرون و جاهایی که نم و رطوبت دارد و حرارت آن بالا است مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع لوله به خاطر اینکه عایق دار است و عایق آن پی وی سی است، خود به خود خاموش می‌شود و به همین خاطر از آتش‌ سوزی جلوگیری می‌کند. هر کدام از لوله‌های فلکسیبل روکش دار انواع متفاوتی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

لوله فلکسیبل نسوز

این نوع لوله با سیلیکون تقویت شده است و دارای مقاومت خیلی زیادی در برابر گرما است؛ این نوع لوله در جاهایی که دما خیلی بالا باشد مانند کوره ها، تخلیه بخار‌های گاز و هوا و سیستم‌های تهویه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لوله فلکسیبل پلی اتیلن

این نوع لوله از سه لایه درست شده است که لایه‌های اول و سوم از آلومینیوم لمینت و لایه‌های وسط یا میانی از پلی اتیلن است و به همین خاطر بسیار انعطاف‌پذیر است و نصب آن راحت و آسان است؛ همچنین لایه پلی اتیلن از ورود و اشعه‌ی UV
خورشید جلوگیری می‌کند که این کار باعث بالا رفتن عمر کابل می‌شود. از این لوله در پروژه‌های تجاری، اداری، مسکونی و صنعتی استفاده می‌شود.

لوله خرطومی پلی استر

این لوله از اولین لوله‌های فلکسیبل است که از سه لایه ساخته شده است. لایه بیرونی و درونی از آلومینیوم و لایه وسطی از پلی استر است، خاصیت ارتجاعی، منعطف بودن، استقامت در برابر بخار، نم و دمای بالا و قیمت مناسب از ویژگی‌های این لوله است و در سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لوله فلکسیبل عایق الاستومری

این لوله دارای دو نوع RUBBER و GENERAl است که در مدل RUBBER، لایه اول و سوم از آلومینیوم و لایه وسط یا میانی از عایق الاستومر است و در مدل General، لایه اول و سوم پی وی سی مشکی و لایه میانی آن از آلومینیوم ساخته شده است و سبک و کم حجم بودن، محافظت در برابر حرارت و صوت، نصب راحت و آسان و منعطف بودن از ویژگی‌های آن است و در سیستم‌های دمنده و مکنده، عملیات‌های مسکونی و صنعتی و اداری مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما قیمت بالاتری نسبت به انواع دیگر دارد.

لوله خرطومی عایقیIFD

این لوله نیز همانند دیگر لوله‌ها از سه لایه ساخته شده است که لایه اول و دوم از آلومینیوم و لایه سوم از پلی استر است. وجود پلی استر در لایه درونی باعث جلوگیری از حرارت و صدا می‌شود و از ویژگی‌های آن می‌توان به استحکام در برابر حرارت زیاد، منعطف بودن و سبک بودن اشاره کرد. از این لوله در سیستم‌های مکش و جابجایی‌هایی که در دمای بسیار بالا انجام می‌شود، استفاده می‌شود.

تمام ابعاد لوله فلکسی بل

لوله خرطومی شیلدار

از این نوع لوله به خاطر داشتن روکش پلاستیکی در محیط‌های بیرونی و باز استفاده می‌شود و کاربرد اصلی آن در سیم‌کشی‌های مخابراتی است.

لوله خرطومی شیاردار

این لوله مقاومت بسیار زیادی در برابر مواد شیمیایی مانند روغن بنزین و اسید سولفوریک دارد و به همین خاطر در صنعت خودروسازی و برای موتور ماشین از آن استفاده می‌شود.

لوله فلکسی بدون عایق یا بدون روکش

این لوله مناسب محیط‌های داخلی است که خود دارای انواع مختلفی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

لوله فلکسی برزنتی

این لوله از یک لایه برزنت ساخته شده است که دارای ویژگی‌های انعطاف در زمان اجرا و نصب آن، وزن سبک و قدرت زیاد آن در برابر لرزش‌ها و ضربه است. از آن برای تخلیه هوا و ذرات گرد و غبار استفاده می‌شود.

لوله فلکسی آلومینیومی یا فویلی

از سه لایه تشکیل شده که لایه بیرونی و درونی از آلومینیوم و لایه میانی از پلی استر است. این لوله سبک وزن است و حمل و نصب آن آسان است و دارای مقاومت بالایی در برابر رطوبت و شعله است و انعطاف‌پذیر نیز است و به خاطر همین ویژگی‌ها در سیستم‌های دمنده و مکنده از آن استفاده می‌شود.

لوله فلکسی کمبی

از دو لایه ساخته شده است که لایه بیرونی آن روکش پی وی سی مشکی و لایه درونی آن از آلومینیوم تشکیل شده است؛ عمر بالا، مستحکم بودن، حمل و نصب آسان و مقاومت در برابر رطوبت از ویژگی‌های آن است و در سیستم‌های دمنده و مکنده از آن استفاده می‌شود.

لوله خرطومی تابلویی

این لوله انعطاف بالایی دارد و در دمای بین ۸۰ + تا۱۰ مقاوم است و ضریب حفاظتی محیطی آنIP55 است که در فضاهای داخلی که در برابر اشعه آفتاب قرار ندارند؛ مثل تابلو برق، یخچال، تجهیزات پزشکی، جاروبرقی، سیم کشی و … استفاده می‌شود. نام دیگر این لوله‌ها لوله خرطومی نرم تابلویی و یا پلاستیکی صنعتی است.

لوله فلکسیبل هوا

در سال‌های اخیر به خاطر ساختار متمایز انواع لوله فلکسیبل هوا از آن‌ها در عملیات‌های عمرانی، تجاری صنعتی و مسکونی استفاده می‌شود. این لوله به صورت خیلی منحصر به فرد در صنعت‌های مختلف مانند تهویه مطبوع واحدهای تولیدی، کارخانجات، صنعت چوب، معادن، مراکز بهداشتی پزشکی و آزمایشگاهی، اتاق‌های تمیز و باشگاه‌های ورزشی، رستوران‌ها فست فودها و کافی شاپ‌ها، پاساژها فضاهای فرودگاه‌‌ها، گلخانه‌ها، انبارها، چاپخانه‌ها و کارخانجات نساجی و … استفاده می‌شود.

مصرف این لوله‌ها با در نظر گرفتن المانهایی مانند فشار، دما، سایندگی خورندگی و میزان صنعتی شرایط محیطی فرق دارد.
لوله فلکسیبل هوای ضدسایش PU این لوله از پلی اورتان نرم تقویت شده با فنر فولادی تشکیل شده و از نظر مستحکم بودن و قدرت در مرتبه‌ای بالاتر از لوله فلکسیبل هوای پی وی سی شفاف قرار دارد و در صنعت چوب و کشاورزی برای مکش ذرات و غبار چوب و حتی به عنوان کاه کش و مکنده حبوبات و گندم و … استفاده می‌شود. سطح داخلی این لوله صاف‌تر و کم اصطکاک‌تر است و فنر آن قدرت بالایی دارد قدرت بالا در برابر سایش، مقاومت کششی بالا، منعطف بودن، قدرت بالا در برابر انفصال و پارگی و تولید در ضخامت‌های متفاوت از ویژگی‌های آن است و به همین خاطر برای انتقال و تخلیه مواد ساینده مانند پودر، گرد و غبار گرانول، ذرات چوب و … استفاده می‌شود. در بعضی از محصولات مکنده مانند جاروبرقی نیز استفاده می‌شود.

فلکسیبل هوا با فنر استخوانی

این لوله از جنس pvc نرم تقویت شده با مارپیچی از جنس پی وی سی سخت تشکیل شده است. جنس فنر نگهدارنده لوله فنر استخوانی از پی وی سی سخت و غیر فلزی است. دارای سطح داخلی صاف و صیقلی است که باعث مکش هرگونه مواد، پودر و ذرات به صورت بدون اصطکاک می‌شود. رنگ فنر به رنگ استخوانی است، اما به رنگ مشکی هم می‌شود آن را تولید کرد؛ لوله فلکسیبل هوای فنر و استخوانی در قطرهای ۴ تا ۲۵ سانت تولید می‌شود و در شاخه‌های ۶ متری بسته‌بندی می‌شود و به فروش می‌رسد.

قدرت تحمل این لوله در دمای غیر دائم بین ۲۰-  تا ۸۰ + و در دمای دایم بین ۲۰- تا۷ ۰+ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند. از ویژگی‌های این لوله سطح داخلی صاف قدرت بسیار خوبی که در برابر پارگی دارد و همینطور قدرت در برابر سایش، وزن سبک منعطف بودن و تولید در ضخامت‌های مختلف می‌توان اشاره کرد. به همین خاطر در انتقال و مکش مایعات، انتقال و مکش مواد ساینده مثل ذرات و چوب پودر، دانه کاه و گرد و غبار و انتقال هوا در سیستم‌های تهویه مطبوع استفاده می‌شود.

لوله فلکسیبل هوا با عایق پشم شیشه

این لوله از سه لایه جدا ساخته شده که لایه داخلی و بیرونی آن از فویل آلومینیوم لمینت و لایه وسطی آن از یک شبکه منسجم پشم شیشه تشکیل شده است. این لوله در قطرهای ۱۰ تا ۶۰ سانتی‌متر تولید می‌شود و در شاخه‌های ده متری بسته‌بندی می‌شود و به فروش می‌رسد. مقاومت در برابر حرارت بین منفی ۳۰- تا ۲۵۰ + درجه سانتی‌گراد از ویژگی‌های خاص آن است و همینطور انعطاف‌پذیری عمر زیاد و مفید، حمل و نصب راحت و سبک بودن. از این لوله در سیستم‌های انتقال هوای گرم در تهویه مطبوع منازل مسکونی و عملیات‌های تجاری استفاده می‌شود.

لوله فلکسیبل ماینر

این روزها استفاده از دستگاه‌های ماینر بسیار رواج پیدا کرده است؛ به همین خاطر نگهداری و بالا بردن راندمان این دستگاه از اهمیت زیادی برخوردار است و سرمایه لازم برای خرید دستگاه ماینر بسیار بالا است، به همین خاطر تهیه وسایل و ملزومات جانبی از قبیل لوله‌های مکنده، لوله‌های خروج هوای هواکش ماینر و همین طور قطعه‌هایی مانند تبدیل، رابط‌های هوا و اگزوزهای ماینر بسیار با اهمیت است.

از جمله نکته‌های ضروری برای فراهم کردن هوای خنک باکس دستگاه ماینر و تخلیه هوای فن‌ماینر استفاده از لوله خرطومی ماینر است که بر طول عمر دستگاه و عملکرد مفید آن بسیار تأثیرگذار است و مشاوره و اجرای این کار باید به دست افراد وارد و اهل فن انجام پذیرد تا نتیجه مفیدی داشته باشد؛‌ چون قسمت خروجی فن ماینر حرارت و صدای زیادی دارد؛ بنابراین لوله فلکسیبل ماینر استاندارد با ویژگی صدا گیرندگی و عایق صوتی بودن برای هدایت هوای خروجی فن‌ها از اهمیت ویژه و بالایی برخوردار است. لوله فلکسی عایق الاستومری برای انتقال هوای فنی ماینر با حرارت کنترل شده و استحکام بسیار مناسب است و عمر مفید و کارکرد آن را بالا می‌برد. این لوله‌ها در سایزهای، ۱.۱۲ و ۱۵ از پر استفاده‌ترین انواع لوله‌های فلزی ماینر است.

اتصالات لوله فلکسیبل

لوله فلکسیبل خرطومی

لوله فلکسیبل از نوع خرطومی، لوله‌ای است که به دلیلی داشتن ویژگی‌هایی همچون انعطاف‌پذیر بودن، نصب بسیار آسان، کاربردهای فراوان و همچنین سبک بودن آن در بسیاری از پروژه و فعالیت‌های عمرانی، تجاری و ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لوله فلکسیبل خرطومی دارای انواع گوناگون فلزی، نافلزی، پلاستیکی، عایق و …. است. تنوع بسیار بالای این نوع لوله سبب شده است که در موارد بسیار مختلفی از آن بکار گرفته شود.

انواع لوله فلکسیبل خرطومی و کاربرد آن‌ها در صنعت

🔶 لوله خرطومی پلاستیکی

 این نوع از لوله‌ها به دلیل آن که نارسانا هستند؛ می‌توانند گزینه بسیار خوبی در تابلو‌های برق باشند.

🔶 لوله خرطومی فلزی

 یکی از موارد استفاده این نوع لوله‌ها، لوله کشی کردن بخش برق و الکتریکی مربوط به سوله‌ها است.

🔶 لوله خرطومی‌های نسوز

 از این نوع لوله‌ها در کوره‌ها و فضاهای با دمای بسیار بالا استفاده می‌شود. این لوله قدرت آن را دارند که در دماهای بالا و شدید از خود مقاومت نشان دهند.

🔶 لوله خرطومی روکش دار فلکسیبل

 این نوع لوله‌ها باعث می‌شوند تا امواج الکتریکی و مغناطیسی در هوا پخش نشوند. و یکی از کاربرد آن‌ها کابل کشی مخابرات می‌باشد

🔶 لوله خرطومی فلکسیبل نسوز

بدنه‌ای از جنس سیلیکون است. انعطاف‌پذیری خوبی، وزن سبک، مقاوم در برابر جمع شدگی و مقاوم بودن در جهت سیم کشی در مکان‌هایی که دمای آن بالا است (تا ۲۶۰ درجه سانت گراد) مثل کوره‌ها، تخلیه بخارات گازی با دمای بالا و…

🔶 لوله خرطومی فلکسیبل شیلدار

از جنس فلز و روکش شیلدار است و برای استفاده در سیم کشی مخابراتی در فضاهای بسته به کار می‌رود تا همانند عایقی برای جلوگیری از نفوذ امواج مغناطیسی باشد.

لوله خرطومی آلومینیومی

از جنس فویل آلومینیوم ضخیم که دو لایه فویل آلومینیوم لمینت شده چه در داخل و چه در بیرون سطح این لوله است، تولید می‌گردد. ساختار این نوع لوله خرطومی، مستقل و خودنگهدار بدون هیچ گونه فنر و استرکچر دیگری است.

در برابر حرارت و برودت مقاوم هستند و وزن سبکی دارند. برای تخلیه دود و آلاینده‌های و تخلیه بخار‌های خورنده و داغ و استفاده در هودهای فانتزی در منازل مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دیگر ویژگی‌های بارز این نوع لوله خرطومی مقرون به صرفه بودن این لوله‌ها در فضاهای بسته و وزن سبک‌اش می‌باشد.

لوله خرطومی تابلویی

همانند سایر لوله‌های خرطومی دیگر قابل انعطاف بوده و از این نوع لوله می‌توان در قسمت‌هایی که پیچ و خم وجود دارد استفاده شود و بیشتر در تابلو‌های برق، جاروبرقی، سیم کشی، تجهیزات پزشکی و … بکار می‌رود. به علت مقاومت بالایی که دارند در محافظت از ورود گرد و غبار و بارش باران جلوگیری می‌کند. به این لوله ها، لوله خرطومی نرم تابلویی و تابلو خرطومی پلاستیکی صنعتی هم می‌گویند.

لوله خرطومی شیاردار خودرویی نسوز

نام دیگر این لوله خرطومی چاکدار نام دارد، بیشتر در صنعت خودروسازی روی موتور ماشین‌ها و قطار‌های بیرون شهری ودرون شهری استفاده می‌گردد. مقاومت بالایی در برابر شعله، له شدگی و مواد شیمایی مثل بنزین، روغن، روغن هیدرلیک، اسید سولفوریک ۲ درصد دارند.

Flexible HosePG sizeقیمت (ریال)
لوله خرطومی فلزی روکش دار سایز961.000
لوله خرطومی فلزی روکش دارسایز 1169.500
لوله خرطومی فلزی روکش دارسایز 1382.500
لوله خرطومی فلزی روکش دارسایز1698.500
لوله خرطومی فلزی روکش دارسایز21121.500
لوله خرطومی فلزی روکش دارسایز25178.500
لوله خرطومی فلزی روکش دارسایز36319.200
لوله خرطومی فلزی روکش دارسایز42382.000
لوله خرطومی فلزی روکش دارسایز48448.600
لوله خرطومی فلزی روکش دارسایز52576.000
لوله خرطومی فلزی روکش دارسایز63740.000
لوله خرطومی فلزی روکش دارسایز75890.000
لوله خرطومی فلزی روکش دارسایز1001.570.000

انواع مصارف لوله فلکسی

این لوله‌ها را شرکت پایپ ایران از ورق گالوانیزه تولید می‌کند؛ بنابراین قدرت تحمل فشار زیادی را دارد. سایز استاندارد این لوله‌ها که همان قطر مقطع آن است، به صورت استاندارد ۱۱.۱۳، ۱۶.۲۱، ۲۵.۲۹، ۳۶.۴۲، ۴۸ میلی‌متر است که می‌شود مطابق با نیازهای مصرفی خود از آن‌ها استفاده کرد. گروه صنعتی پایپ ایران لوله‌های فلکسی را در مدل‌های مختلف روانه بازار کرده است؛ از جمله: لوله خرطومی فلکسیبل فلزی ساده، فلزی مستحکم و …

لوازم وابسته به لوله فلکسیبل

محاسبه سایز لوله فلکسیبل

زمانی که از این لوله‌ها استفاده می‌شود، باید در کنار آن از لوازمی هم به عنوان مکمل استفاده شود، چون در غیر این صورت روند کار دچار اختلال می‌شود. لوازمی مانند رابط‌ها تبدیل‌های هوا، زانویی، سه راهی چهار راهی، پلنیوم باکس، هوابندی و ساپورت لوله.

نحوه محاسبه سایز لوله فلکسیبل

انتخاب سایز مناسب لوله یکی از مهمترین موارد است؛ به خاطر همین ابتدا باید مساحت و ارتفاع اتاق‌ها را اندازه‌گیری کرد و بعد با در نظر گرفتن شرایط مورد نیاز برای تهویه و جدول سایز لوله فلکسیبل را اساس مقدار جریان هوای لازم برای تهویه مناسب و اتاق‌های خود انتخاب کنید؛ بنابراین در مرحله اول طول و عرض اتاق را اندازه بگیرید و همینطور ارتفاع اتاق را از سخت تا کف. در مرحله دوم اندازه‌ای را که دارید باهم ضرب کنید تا حجم اتاق به دست بیاید در مرحله سوم حجم به دست آمده را در تعداد دفعاتی که در نظر دارید هوا در هر ساعت از اتاق تهویه ضرب کنید و در مرحله آخر پاسخ خود را که در مرحله سوم به دست آوردید را بر ۶۰ تقسیم کنید تا CFM را محاسبه کنید.

CFM مخفف عبارت فوت مکعب بر دقیقه است که برای توصیف نرخ جریان هوا از لوله فلکسیبل استفاده می‌شود.

مزایای مهم لوله فلکسیبل

از ویژگی‌های این لوله قدرت آن نسبت به چرخیدن کابل در زمان نصب استقامت در برابر رطوبت و نور آفتاب انعطاف‌پذیری، نصب آسان و راحت سبک بودن و طول عمر زیاد می‌توان اشاره کرد. در جوامع امروزه، لوله فلکسیبل به خاطر داشتن ویژگی‌هایی که گفته شد، شدیداً مورد استقبال قرار گرفته است و همینطور جایگزین مناسبی هم برای کانال‌های گالوانیزه است و به دلیل اینکه لایه میانی آن از عایق پلی اتیلن ساخته شده است. این ماده باعث می‌شود حرارت وارد و خارج شود و به همین خاطر از آتش‌سوزی این کابل‌ها جلوگیری می‌شود.

1. وزن سبک: به علت داشتن وزنی سبک به راحتی باعث می‌شود شخص بتواند آن را حمل کند

2. نصب راحت: بخاطر سبک وزنی آن‌ها و انعطاف بالایی که دارند، می‌شود به راحتی آن‌ها را حتی در قسمت‌هایی که زاویه دار و گوشه دار هستند، برای جلوگیری از اتلاف وقت نصب کرد.

۳. استحکام بالا: مقاومت در برابر نور خورشید، نفوذ گرد و غبار، پارگی

۴. انعطاف‌پذیری بسیار بالا برای کاربرهای مختلف

۵. قابلیت فشردگی بالا برای بسته‌بندی و حمل راحت: بخاطر انعطاف‌پذیری بالایی که دارد، می‌توانید با فشرده کردن آن‌ها حجم لوله فلکسیبل هوا را کم کنید.

۶. بدنه‌ای از جنس آلومینیوم: کانال خرطومی لوله فلکسیبل، به دلیل دارا بودن بدنه‌ای تشکیل شده از ۲ لایه روکش آلومینیومی و ۴ لایه روکش پل ی اتیلن از نفوذ اشعه خورشید و نفوذ آب به داخل بدنه جلوگیری می‌کند که این امر باعث افزایش طول عمر مفید کانال فلکسیبل یا می‌شود؛ همچنین لایه‌های آلومینیومی و پلی اتیلن در بدنه کانال، تمامی سطح عایق حرارتی (الاستومری، IFD، پشم شیشه یا پلی استر) را در بر گرفته و از آن نیز محافظت می‌کند.

۷. سطح داخلی صاف و هموار: سطح داخلی لوله فلکسیبل بسیار صاف و هموار بوده که این مورد باعث پاک و تمیز بودن سطح داخل و جلوگیری از نفوذ گرد و غبار در کانال خرطومی فلکسیبل می‌گردد. افت فشار بسیار کم و هزینه انجام عملیاتی پایین، از فواید و مزیت‌های صاف و هموار بودن سطح داخلی لوله فلکسیبل به شمار می‌آید.

لوله فلکسیبل

کاربرد لوله فلکسیبل هوا

در پروژه‌های عمرانی و مسکونی این لوله جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. این لوله در همه جا و همینطور جاهایی که کابل‌ها پوسیده می‌شوند و یا رطوبت وجود دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از اصلی‌ترین موارد استفاده لوله فلکسی برای سیستم داکت اسپلیت برای کانال کشی است. در واقع کار اصلی لوله فلکسیبل نگهداری و تحت پوشش قرار دادن کابل‌های دوربین مداربسته برق و کلاً کابل‌هایی است که از درون آن عبور می‌کند. از لوله فلکسیبل معمولاً در محیط‌های صنعتی و بیرونی برای حفاظت از کابل‌ها استفاده می‌شود. ممکن است مسیر کابل‌ها در نصب سیستم مداربسته مسیری طولانی باشد و یا کابل‌ها از فضای بیرونی همراه با پیچ و خم عبور کنند؛ در چنین شرایطی به منظور محافظت از کابل‌ها در طول مسیر، لوله فلکسی گزینه بسیار مناسبی است. انعطاف‌پذیری لوله فلکسی باعث می‌شود از کابل دوربین مداربسته در مسیر پر پیچ و خم محافظت شود.

کانال فلکسیبل

امروزه برای ساختمان‌ها حجم بسیاری سیم استفاده می‌شود؛ به همین جهت برای محافظت از سیم ها، افزایش طول عمر و کاهش هزینه ها، تأسیسات نیاز به کانال‌هایی به نام کابل فلکسیبل هستند. در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند که هر کدام مزیت و فایده گوناگونی برای مصرف کننده دارند. در واقع کانال فلکسیبل لوله‌ای قابل انعطاف در جنس‌های متعدد است در واقع از آسیب‌های احتمالی به تشکیلات پروژه‌های ساختمانی جلوگیری می‌کند. کانال‌های فلکسی، بهترین جایگزین برای کانال کشی انواع دستگاه‌های داکت اسپیلت، کولرهای آبی و کانال‌های قدیمی و سنتی گالوانیزه در ساختمان‌ها، مجتمع‌های تجاری اداری و پاساژها، هتل‌ها، سالن‌ها و کارخانه‌های تولیدی و … است. از لحاظ اقتصادی استفاده از این نوع کانال‌های انتقال هوا در مقایسه با کانال‌های سنتی و قدیمی گالوانیزه و دیگر محصولات مشابه این کانال‌ها در بازار مقرون به صرفه‌تر و کم هزینه‌تر است.

مزیت کانال لوله فلکسی بل

قیمت بسیار مناسب (در مقایسه با ورق‌های قدیمی گالوانیزه)، ضدحریق و نسوز بودن، ظاهری زیبا، وزن بسیار سبک، نصب و اجرای راحت و آسان، اشغال فضای کم و امکان عبور از فضاهای سخت و مشکل از بارزترین ویژگی کانال‌های لوله فلکسیبل به شمار می‌آیند؛ همچنین لوله خرطومی و کانال‌های فلکسیبل STI یا کانال لوله خرطومی عایق‌دار، کانال لوله کمبی و آلومینیومی فویل‌دار جهت انتقال هوا، تهویه مطبوع، اگزاست فن (تخلیه هوا)، سرمایش و گرمایش و … نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ همچنین لوله‌های خرطومی یا لوله‌های فلکسیبل با یک بست استیل و یک قفل مخصوص از جنس نیکل بر روی طوقه موردنظر نصب و اجرا می‌شود. این بست‌های استیل ۳۰ متر، طول دارند و به صورت حلقه‌های ۳۰ متری عرضه می‌شوند و قفل‌های مخصوص لوله‌های خرطومی نیز، ۵۰ عددی هستند. این بست‌های استیل مخصوص کانال‌های خرطومی جایگزین بسیار مناسب بست‌های قدیمی (بست‌های کمربندی) بوده و دارای کیفیت بالایی جهت اتصال کانال خرطومی به طوقه است.

سایز بندی لوله فلکسیبل

لوله‌های فلکسی بل در سایزهای مختلفی ساخته می‌شوند و مصرف کنندگان آن‌ها را باید با توجه به محلی که می‌خواهد مورد استفاده قرار گیرد، انتخاب کنند. برای نصب لوله‌های فلکسی بهتر است بست مناسب به کار برده شود. لوله‌های فلکسی در سایز‌های ۱۱.۱۳، ۱۶.۲۱، ۲۵.۲۹، ۳۶.۴۲، ۴۸ ساخته می‌شوند و لوله‌های خرطومی در سایزهای ۱۱.۱۳، ۱۶ در بازاراست. برای نصب لوله‌های خرطومی باید از بست مناسب خود همان لوله استفاده شود.

سایز لولهجریان هوا(CCFM
550
675
7110
8160
9225
10300
12480
14700
161000
181300
201700

نحوه اتصال لوله فلکسیبل

طریقه نصب لوله فلکسیبل بسیار آسان و سریع است. برای بستن لوله فلکسییل به دیوار از بست‌های مخصوص به این کار استفاده می‌شود که بست‌ها با توجه به لوله فلکسی که نیاز است مورد استفاده قرار بگیرد سایز‌های مختلفی دارد. لوله فلکسی اغلب بر روی دیوار نصب می‌شود و گاهاً روی سقف و بخش‌های مختلفی ممکن است نصب شود. برای نصب لوله فلکسی بل از بست‌های مخصوص و مختلفی می‌توان استفاده نمود. برای سایزهای مختلف لوله فلکسیبل بست‌های متفاوتی وجود دارد که باید در موقع خرید به آن توجه کنید؛ همچنین برای آسانی کار در کابل کشی بهتر است از ابزاری قرقره مانند استفاده شود. حلقه کابل در داخل قرقره یا ابزار قرقره مانند قرار دهید تا از گره خوردن کابل‌ها جلوگیری کنید. برای عبور کابل‌ها در لوله فلکسی نیز می‌توانید از فنرهای مخصوص استفاده کنید.

اتصال لوله فلکسیبل

ضرورت استفاده از گلند لوله فلکسی

باعث ممانعت از ورود رطوبت و نم به درون جریان‌های الکتریکی می‌شود و همین طور باعث بالارفتن مقاومت و ثبات جریان‌های الکتریکی می‌شود. لازم به یادآوری است که حتماً باید سایز گلند فلکسیبل مناسب با سایز لوله فلکسی باشد.

رابط یا بست لوله فلکسی

این بست یکی از جدیدترین محصول‌های صنعتی است که با گذر زمان به عنوان بست گاز نیز مورد استقبال قرار گرفته است. این مسئله به خاطر انعطاف‌پذیری و هزینه کم در زمینه‌های آبیاری، کشاورزی، مصرف‌های خانگی و ساختمانی صنعتی و منطقه‌هایی که از آب دور هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. سایز بست لوله فلکسیبل با سایز لوله باید یکی باشد.

قیمت لوله فلکسیبل

قیمت لوله فلکسیبل طبق موارد ذکر شده امثال سایز لوله، همان سطح مقطع و قطر داخلی سوراخ که هرچه مقدار کوچکتر باشد، تعداد کابل برق کمتری درون آن قرار می‌گیرد، بدون روکش و روکش دار عایق لوله تعیین می‌شود؛ با توجه به نوسان قیمت بازار لیست قیمت لوله خرطومی برق نیز متغییر است.

خرید لوله فلکسیبل

فروشگاه اینترنتی سینی کابل آزمون عرضه کننده انواع لوله فلکسیبل روکش‌دار با بهترین قیمت و کیفیت در لاله زار تهران است. برای خرید با فروشگاه تماس حاصل فرمایید: ۰۲۱۳۳۹۹۲۱۰۳ یا به فروشگاه واقع در لاله زار جنوبی مراجعه فرمایید.

به‌روز رسانی در تاریخ ۳۰ آبان ۱۴۰۰

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است